Hayvan Trafiği –  Sağım Merkezi Konsepti

Hayvan Trafiği – Sağım Merkezi Konsepti

09 Nis, 2017 14:22 / Oluşturan: METFARM / KATEGORİ: Genel, MET Farm

Sağım merkezi konsepti sayesinde tüm sürünüzü yönetebilirsiniz;

Hayvanlarınızın %20’si (special need cows), toplam çiftlik mesainizin %80’ine ihtiyaç duyar. Özel ilgiye ihtiyaç duyan ineklerinizi sağım merkezi konsepti ile çok daha rahat yönetebilirsiniz:

İster konvensiyonel sağım sistemi ile isterseniz süt sağım robotlarıyla sağım yapın, her çiftlikte olduğu gibi çok az sayıdaki hayvanlarınız için mesainizin büyük bir bölümünü ayırmak zorunda kalırsınız. Sağım merkezinin orta noktasında bulunan MIOne sağım robotu size kolaylık ve daha fazla esneklik sağlar. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, tüm olasılıklar mümkündür. Tek bir başlık takma kolu ile 1, 2, 3 veya daha fazla sağım robot box’ının yanı sıra serbest (free cow traffic) veya yönlendirmeli (guided cow traffic) hayvan trafiği.

Bütün gerekli fonksiyonlar ve ekipmanlar tek bir noktada yer alır. Sağım merkezinin arkasındaki temel düşünce, sağım sonrası hayvanların seçilme opsiyonuyla birlikte ön seçimin yapıldığı bekleme alanının birleştirilmesidir.

Yüksek verimlilik, sürü ve teknik açısından sağımcı için erişebilirlik ve en iyi görüş anlamına gelir. Ayrıca buzağılama sisteminin hemen yakınında ve özel ihtiyaç alanında bütün ineklerinizin ihtiyacını karşılayacaksınız: Hatta onları geçici olarak düzenli sürüden ayrı tutma olasılığınız var.

Başarınızı nasıl kontrol edersiniz: yönlendirmeli hayvan trafiği ile

Büyük sürülerin yanı sıra küçük sürülerde de uygulanabilir. Bir çiftlikteki sürü, sürekli sağılan ineklerden oluşmaz; kuru, yeni doğum yapmış veya hasta hayvanlar olarak gruplandırılabilir. Özel ilgiye muhtaç az sayıdaki bu hayvanlar dikkatinizin ve günlük çalışmanızın çoğunu doldururlar.

Büyük sürüler için çözüm

  • “Seçmeli sağıma erişim” ve “Kılavuzlu çıkış”
  • Sağılmış inekler sağım robotunu meşgul edemezler
  • Hızlı üretim: sağılmış inekler sağım yoluna geçemezler
  • Sadece sağım hazır inekler bekleme alanında bulunur
  • Sağım işlemi sonrası inekler doğrudan ayrılabilir (seçilebilir)

Küçük sürüler için çözüm

  • “Serbest çıkış” ve “Kılavuzlu çıkış”
  • Ekstradan koridora gerek yok
  • İneklerinin tüm hareket imkânlarını ve dolayısıyla tüm özgürlüğü  mümkün kılmak isteyen tek box’lı bir sisteme sahip küçük çiftlikler için idealdir